صفحات پوسته زمین

   

صفحات قاره‌ای (continental plates)

  پوسته زمین به صفحات مختلفی شکسته شده است. صفحات از مجموعه سنگهای ضخیمی که بر روی جبة نرم شناورند، تشکیل شده‌اند. صفحات با سرعتی که 1 تا 10 سانتیمتر در سال تخمین زده شده در حال حرکت هستند.صفحات ضخیم‌تر، قدیمی‌تر و کم چگال‌تر از صفحات اقیانوسی هستند. این صفحات دارای ضخامتی حدود 125 کیلومتر هستند و از گرانیتی که حدود 3 میلیارد سال سن دارد تشکیل شده‌اند.

                                                                                                                   

صفحات سنگ کره‌ای (Lithospheric plates)

صفحات سنگ کره‌ای یک سری قطعات هستند که پوستة خارجی سخت زمین را تشکیل می‌دهند. 16 صفحه سنگ کره‌ای اصلی که روی لایه‌های نرم‌تر گوشتة زمین شناور هستند، وجود دارد.

                                                                                                                                         

صفحات اقیانوسی(Oceanic plates)

صفحه و کره‌ی زمین به صفحاتی تقسیم می شود. هر صفحه قطعات وسیع سنگی شناوری روی گوشته‌ی نرم است و صفحات با سرعت حدود 1 تا 10 سانتی متر حرکت می کنند. صفحات اقیانوسی که زیر اقیانوس قرار دارند، نازک تر، جوانتر و چگال تر از صفحات قاره ای هستند. این صفحات زیر آبی حدود 75 کیلومتر ضخامت دارند و از سنگ بازالت تشکیل شده اند. از آنجا که این صفحات در حاشیه‌ی صفحات اقیانوسی که باعث باز شدگی کف دریا می شود. شکل گرفته اند، نسبتاً جوان تر هستند

                                                                                                                                         

صفحات(Plates)

پوسته‌ی زمین به صفحاتی تقسیم می شود که هر یک قطعه‌ی بزرگی از سنگ های شناور روی گوشته‌ی نرم هستند. صفحات با سرعت 1 تا 10 سانتی متر در سال در حال حرکت هستند. صفحات اقیانوسی، یعنی آنهایی که زیر اقیانوس قرار دارند، نازک تر و چگال تر از صفحات قاره ای هستند.

     

/ 1 نظر / 30 بازدید
نسرین کلانی

سلام خانوم ایرانپور خسته نباشید وبلاکتون فوق العادس . به وب منم سر بزنید خوش حال میشم نظرتون را درباره ی وبم بدونم . منتظرتون هستم .[فرشته][فرشته][قلب][گل]