مطالب مکمل هفتم

نیمرخ قنات درس14هفتم

 

 

 

حوضه های آبریز درایران درس14هفتم

 

 

 

 

 

 

 

 

گردشگری(توریسم) وانواع آن درس 15هفتم

جهت دانلودروی عکس کلیک کنید

 

طبقه بندی شکل های گوناگون موزه ها  درس 17هفتم ودرس8هشتم

 

1- موزه‌های تاریخ و باستان شناسی

    دید تاریخی دارند و بیانگر سلسله و دوره های تاریخی هستند . بیشتر این آثار بر اثر کاوش های باستان شناسی به دست آمده اند و بیانگر فرهنگ و تمدن گذشته و تلفیق کننده علم، هنر و دانش یک ملت یا یک قوم هستند. چنین موزه هایی مادر نیز نامیده می شوند. موزه ملی ایران (ایران باستان)، موزه ملی ورسای در فرانسه و موزه تاریخ در واشنگتن از این نوع هستند.

 2- موزه فضای باز یا سایت موزه

با ایجاد این نوع موزه ها می توان به معرفی یافته ها و داده های مهم باستان شناسی کمک بزرگی نمود. زمانی‌که یک کاوش علمی باستان شناسی منجر به نتایج مطلوب و کشف آثار ارزشمند غیرمنقول می شوند و قابل انتقال به موزه ها نیستند، با فراهم آوردن شرایط و امکانات لازم، مکان مورد نظر را جهت باز دید عموم مهیا می نمایند. این امر در اصطلاح به موزه فضای باز مشهور است. از جمله این موزه ها می توان به تخت جمشید در شیراز و محوطه تاریخی هگمتانه در همدان یا تخت سلیمان در آذربایجان غربی اشاره نمود. این موزه ها در دیگر کشور ها مانند چین، یونان و برخی از کشورهای اورپایی نیز معمول است. در استان خراسان محوطه تاریخی " بندیان " در گز که دارای گچ بری های بسیار زیبایی از دوره ساسانیان است و همچنین محوطه تاریخی " شا یاخ " نیشابور می توانند مکان مناسبی برای این امر باشند.

 3- موزه های مردم شناسی

این موزه ها از گروه موزه های تاریخی اند که محدوده فعالیت آن ها، مطالعه فرهنگ هایی است که به دوران پیش از ورود صنعت ماشینی به منطقه و یا دوران آغاز صنعتی شدن مربوط می گردد و در حال حاضر به شدت مورد تهدید تمدن صنعتی هستند. موزه های انسان شناسی بیش از هر نوع دیگر موزه با موضوع اصلی خود که مردم شناسی است ارتباط تنگاتنگ دارند و در واقع مرکز پژوهش می باشند؛ پژوهش هایی در زمینه فرهنگ مادی، ساختار اجتماعی، باورها و سنت ها، سیر و سلوک و اخلاق اقوام مختلف و همچنین مطالعه هنرهای پیش از صنعتی شدن و یا در حال صنعتی شدن جوامع مختلف و یافتن راه هایی برای نجات آن ها از آثار فاجعه آمیز تهدیدهای تمدن صنعتی. موزه مردم شناسی تهران، حمام گنجعلی خان کرمان ، موزه کویر نایین و موزه مردم شناسی ابیانه از این نوع هستند.

 4- کاخ موزه ها

بناهای تاریخی هستند که از گذشتگان به دست ما رسیده و بیانگر نحوه زندگی صاحبان آنها هستند. ممکن است در یک بنا، اشیاء تاریخی و آثار هنری از جمله نقاشی روی دیوار، حجاری و گچبری نیز وجود داشته باشد. کاخ موزه ها معمولاً در مراکز حکومتی به وجود می آیند. هدف از تأسیس این موزه ها به نمایش گذاشتن اثر و بنای تاریخی و نیز عبرت آموزی است. کاخ موزه چهلستون، مجموعه کاخ های سعد آباد تهران و باغ ملک آباد مشهد از این نوع موزه ها هستند.

 5- موزه های هنری

موزه های هنری موزه هایی هستند که اشیاء آن ها صرفاً به دلیل ارزش زیبایی جمع آوری شده و در معرض نمایش قرار گرفته اند. نظر به اینکه هنر دارای جلوه های بی شمار است، موضوع مجموعه های هنری نیز بسیار گسترده است. آثار نقاشی، پیکره سازی، هنرهای کرافیک، تزیینی، کاربردی و صنعتی می توانند مجموعه هایی برای موزه های هنری باشند. همچنین آثار  تمدن های باستانی، عتیقه ها، هنرهای عامیانه و هنرهای ابتدایی چنانچه با دید هنری نگاه شوند و بر مبنای همان دیدگاه در مجموعه ای تنظیم شوند، می توانند بخشی از موزه های هنری و یا یک موزه کامل را تشکیل دهند. موزه های هنری که در سال های اخیر تشکیل شده اند، هنرهای دیگری چون فیلم، موسیقی و تئاتر را هم در مجموعه خود گنجانده اند و بازدیدکنندگان آن ها اغلب دوستداران هنر هستند. موزه هنرهای زیبا در تهران و موزه هنرهای تزیینی در اصفهان از این نوع موزه ها هستند.

6- موزه علوم و تاریخ طبیعی

تجربه های علمی بر اساس شواهد و وسایل کاری و تاریخی طبیعی که در بر گیرنده گونه های مختلف گیاهی به ویژه جانوران است را به نمایش می گذارند. موزه تاریخی طبیعی اصفهان و موزه عـلوم و تاریخ طبیعی مشهد از این نوع هستند.

 7- موزه های محلی و منطقه ای

بیانگر و نمودار فرهنگ یک منطقه و یا یک محله خاص هستند و صرفاً آثار و اشیاء تاریخی همان منطقه را به نمـایش می گذارند. موزه شـوش، تخت جمشیـد و موزه طوس در خراسان ازاین نوع هستند.

 8- موزه های سیار

برای پیشبرد سریع اهداف فرهنگی و به دلیل عدم امکانات موجود در مناطق و شهرهای محروم شکل می گیرند. این موزه ها فرهنگ های گوناگون را در مکان های مختلف در معرض دید عموم می گذارند. اگر به این نـوع موزه ها توجه کـافی شود، بسیـار تاثیر گذار خواهند بود.

 9- پارک موزه ها

به دلیل داشتن ابعاد گوناگون علمی، فرهنگی، جاذبه های تفریحی و آموزشی از اهمیت زیاد برخوردار هستند، چرا که مسایل زیستی و طبیعی را از نزدیک برای مردم به نمایش می گذارند. ویژگی مهم این موزه ها این است که عموم مردم می توانند از دیدن آنها بهرمند شوند. در ایران ایجاد پارک موزه سابقه چندانی ندارد ولی در کشورهایی مانند چین و کره شمالی مرسوم است. مکان های فرهنگی، ملی و تاریخی چون آرامگاه فردوسی در مشهد، آرامگاه عطار و خیام در نیشابور می توانند مکان مناسبی به این منظور باشند.

 10- موزه های نظامی

روند تاریخی انواع سلاح های نظامی و جنگی را در معرض دید همگان قرار می دهند. این نوع اشیا شامل لباس های نظامی رزمی، اسلحه و دیگر وسایل رزمی نیز هستند.

11- موزه های اندیشمندان ( خانه هنرمندان )

برای ارج نهادن به هنرمندان، نویسندگان، مخترعان و مفاخر جامعه، معمولا" پس از در گذشتشان در خانه شخصی ایشان پدید می آید و در بر گیرنده وسایل شخصی، وسایل کار و آثار آنان است. این موزه ها بیشتر در کشورهای اروپایی مرسوم است. خانه شکسپیر نویسنده مشهور انگلیسی و ادیسون مخترع برق در امریکا از این نوع است. در ایران هم خانه بزرگ مرد موسیقی " استاد ابوالحسن صبا " تبدیل به موزه شده و در برگیرنده تابلوهای نقاشی، تألیفات و اموال شخصی وی است.

( برگرفته از کتاب موزه داری، نوشته نوشین دخت نفیسی، انتشارات سمت، صفحات 37 و 38)

 

 

هلال خصیب  درس 18هفتم

 

هلال حاصلخیز (به عربی: هلال خصیب (به معنی داس  بارور) سرسبز،پرمحصول ، نام بخش تاریخی از خاور میانه و دربرگیرنده بخش‌های خاوری دریای مدیترانه، میانرودان و مصر باستان می‌باشد. این نام نخستین بار از سوی جیمز هنری باستانشناس دانشگاه شیکاگو بر این بخش از جهان گذارده‌شد.

 

داسه بارور با رودهای نیل، دجله، فرات و رود اردن سیراب می‌شود. این منطقه از باختر به دریای مدیترانه، از شمال به بیابان سوریه و از دیگر سوی ها به شبه جزیره عربستان و خلیج فارس و دیگر بخش‌های مدیترانه محدود می‌شود. داس بارور امروزه کشورهای مصر، اسرائیل، لبنان و نیز کرانه باختری رود اردن و نوار غزه و بخش‌هایی از اردن، سوریه، عراق، جنوب شرقی ترکیه، غرب و جنوب غربی ایران را دربرمی‌گیرد. جمعیت داسه بارور را امروزه نزدیک به ۱۲۰ میلیون یا دست کم یک‌چهارم جمعیت کل خاور میانه تخمین می‌زنند.

 

         

ایرانیان شب سرد را به آتش می کشند به امید روزهای گرم و نیک
بهارتان همچون آتش اهورایی
چهار شنبه سوریتان خجسته و نکو . . .

 

                                            


 

صفحه

موضوع

هفته

ماه

2 الی 5

من حق دارم

اول

 

 

مهر

6 الی10

من مسئول هستم

دوم

11 الی14

چرا به مقررات و قوانین نیاز داریم؟

سوم

15 الی18

قانون گذاری

چهارم

آزمون میان نوبت

اول

 

 

آبان

20 الی23

همدلی و همیاری در حوادث

دوم

 

24 الی28

بیمه و مقابله با حوادث

سوم

30 الی34

تولید و توزیع

چهارم

35 الی40

مصرف

اول

 

 

آذر

آزمون میان نوبت

دوم

 

42 الی47

من کجا زندگی می کنم؟

سوم

 

48 الی54

ایران،خانه ی ما

چهارم

56 الی61

تنوع زیستگاههای ایران

اول

 

 

دی

62 الی70

حفاظت از زیستگاههای ایران

دوم

امتحانات نوبت اول

سوم

 

چهارم

72 الی76

جمعیت ایر

/ 0 نظر / 17 بازدید