دانشمند کوچک سلام میدهد//چگونه مطالعه کنم........

چگونه مطالعه کنیم تا خوب یاد بگیریم؟
متفکر  

چرا با اینکه وقت می گذاریم و مطالعه می کنیم نتیجه مطلوب نمی گیریم؟ آیا حافظه ما ضعیف است ؟

آیا روش مطالعه درست نیست؟ آیا محل مطالعه ما شرایط لازم را ندارد؟آیا از نظر روحی و روانی مشکل داریم و یا عوامل دیگری مانع یادگیری ما می شوند که ما از چگونگی آن اطلاع نداریم؟

در پاسخ به سوالات فوق باید گفت حافظه هیچ کدام از انسان های سا لم ضعیف نیست.

تفاوت یک دانش آموز زرنگ با دانش آموز دیگر این است که (( تمرکز ذهن ودقت)) این دانش آموز بیشتر است . و به قولی دانش آموز معمولی مو را می بیند و و دانش آموز تیز هوش پیچش مو را.

دانش آموزی که از روی علاقه و انگیزه لازم رشته درسی را انتخاب کرده است بزرگترین قدم در مسیر یادگیری در حد بالا را برداشته است ، زیرا علاقه به موضوع درسی پیام مثبتی است که مغز را برای فعالیت آماده می کند، تمرکز ذهن هنگام مطالعه باعث می شود تمام اعضای بدن با ما همکاری کنند و زمینه لازم  برای فراگیری ذهن فراهم شود . به هنگام مطالعه یک موضوع ، هیچ چیز غیر از محتوای آن نبایدبه ذهن شما راه یابد ، در چنین صورتی خواهید دید انچه را که خوانده اید به صورت یک تصویر روشن و بر جسته در ذهن شما تداعی می کند و ماندگار می شود.

نقش عوامل روحی در یاد گیری:

اعتماد به نفس و تصویر مثبت از خود داشتن ، مغز را برای هر نوع یادگیری آماده می کند ، هرگز افکار منفی رابه ذهن خود راه ندهید ، همیشه فرضتان این باشد که شما شایسته ترین فردی هستید که می توانید موضوع مورد نظر را یاد گرفته و به دیگران یاد بدهید این را بدانید تا کنون هیچ کسی در نتیجه تنبلی به جایی نرسیده است، اگر می خواهید آینده ای روشن و موفق داشته باشید باید فکر مثبت را در خود زنده کنید و با تلاش مداوم در راه رسیدن به هدف قدم بردارید ، ذهن را به شکست های  گذشته مشغول نکنید بلکه از گذشته عبرت گرفته و زمان حال خود را بسازید . اعتقاد به شکست از راه های مسموم کردن ذهن است.

در اینجا چند دستور العمل در رابطه با تقویت حافظه و پایدار ماندن آموخته ها در ذهن ارائه می شود فکر نکنید بدون (( خواستن و عمل)) می توانید به نتیجه برسید، بلکه آنچه سفارش می شود منوط به این است که از (همین حالا شروع کنید) و انجام دستورات را با جان و دل پذیرا باشید.

چند دستور العمل برای خوب یاد گرفتن و تقویت حافظه:

-         خود را شایسته آموختن مطلبی بدانید که می خواهید یاد بگیرید، این نگرش یک پیام مثبت است .

-         به خود تلقین کنید که حافظه تان خوب است و می توانید هر چیزی را یاد بگیرید.

-         به هنگام مطالعه موضوع مطالعه را در ذهن مجسم کنید ، گویا آن را می بینید.

-     برای مطالعه ، زمان خاصی سفارش نمی شود ، هر وقت که راحت هستید و احساس می کنید که ذهن شما آمادگی بیشتری دارد مطالعه را شروع کنید.

-     به محل مطالعه خود شرطی شوید این کار باعث می شود با وارد شدن به اطاق مطالعه ، پشت میز ،یا محل مطالعه ذهن مجموعه ای از علوم و دانش را تداعی کند و مغز آماده یادگیری مطالب جدید باشد.

-         میز مطالعه خود را تمیز نگه دارید و در محل مطالعه چیزی نخورید چون تمرکز ذهن را به هم می زند.

-         به استراحت خود اهمیت دهید.بهتر است هر یک ساعت 10 دقیقه استراحت کنید.

-         اگر مطلب مورد مطالعه زیاد است ، سفارش می شود متن را به زبان خود خلاصه کنید.

-         اگر بین مطالب جدید و قدیمی رابطه ای وجود دارد ، حتما مطلب قبلی را مرور کنید.

-     اجازه ندهید درسهای روزانه روی هم انباشته شوند ، این روش باعث دلسرد شدن از درس       می شود و یادگیری را برای ذهن دچار مشکل می کند.

-     قبل از اینکه معلم درس جدید را بدهد قبلاً آن را مرور کرده باشید ، زیرا داشتن اطلاعات مقدماتی در ذهن ، وسیله خوبی برای یادگیری دوباره آن است.

-         سعی کنید با کسانی که ممکن است وقت ارزشمند علمی شما را هدر بدهند ، رابطه دوستی برقرار نکنید .

-         از دانش آموزان موفق ، علت موفقیت و چگونگی مطالعه را سوال نمایید و با آنها طرح دوستی و مباحثه بریزید.

-         از قرار دادن میز مطالعه خود در کنار پنجره یا درهای ورودی خودداری کنید ، زیرا تمرکز ذهن را به هم می زند.

-     راه رفتن و دراز کشیدن ، وضعیت مناسب برای مطالعه نیست . راه رفتن انرژی را هدر می دهد و دراز کشیدن خواب را به همراه می آورد.

-     پوشیدن لباسهای تنگ و حساس ، زبر و خشن ، کفش تنگ و نا مناسب تمرکز ذهن را به هم     می زند .هنگام مطالعه تا می توانید راحت باشید.

-         از قرار دادن تصاویر مختلف روی دیوارهای اتاق مطالعه یا زیر شیشه میز خودداری کنید.

-     بد نشستن پشت میز ، خم شدن روی کتاب ، نبودن نور مناسب و رعایت نکردن فاصله بین چشم و کتاب علاوه بر خسته شدن جسمانی ،پایین بودن در صد یادگیری را به همراه خواهد داشت . فاصله مناسب بین چشم و کتاب 30 الی 40 سانتیمتر است.

 

حالا شما دانش آموزان عزیزبا انجام و رعایت موارد بالا در ردیف دانش آموزان نمونه قرار خواهید گرفت . اعتماد به نفسی که در شما ایجاد شده است حل همه مشکلات زندگی را برای شما آسان می کند. حالا شما دیگر از درس ریاضی و علوم شکوه نمی کنید ، حفظ مطالب درس تاریخ و جغرافیا برایتان آسان شده است . مطمئن باشید اگر در موارد کوچکی از زندگی موفق باشید در مراحل بعدی هم موفقیت به سراغ شما خواهد آمد.

در پایان این مطلب یاد آوری می کنم در طول تاریخ، همه انسانهای بزرگ در نتیجه نگرش مثبت به خود و مبارزه با مشکلات در زندگی به پیروزی رسیده اند. پس از همین امروز تصمیم بگیرید و اقدام کنید آن وقت خواهید دید که لذت علم را با هیچ چیز دیگر نمی شود عوض کرد.

/ 8 نظر / 30 بازدید
مهسابایمانی

سلام خانوم عزیزم.وبتون خیلی جالب و مفید بود.خوش حال میشم بازم به وب من بیاین.

مرضيه بحري

با عرض سلام وبلاگتون عالي بود واقعا مرسي من لينكتون كردم

مائده ابوترابی

از فشار زندگی نترسید به یاد داشته باشید فشار ، توده زغال سنگ را به الماس تبدیل میکند . . ...

نیلوفر اکبری

وبتون عالیه همراه با قالب قشنگتون[گل][گل][گل]

مهسابایمانی

در تصاویر حکاکی شده بر سنگ های تخت جمشید، هیچکس عصبانی نیست! هیچکس سوار اسب نیست! هیچکس را در حال تعظیم نمیبینید! اینها اصالت ما هستند: مهربانی، خوشرویی، قدرت، احترام، ادب، نجابت

مهسا

روزگارا .. که چنین سخت به من می گیری... باخبرباش که پژمردن من آسان نیست... گرچه دلگیرتر ازدیروزم گرچه فردای غم انگیزمرا می خواند... لیک باوردارم ... دلخوشی ها کم نیست.. زندگی بایدکرد...

مهسا

از پیرمرد و پیرزنی پرسیدند : شما چطور 60 سال با هم زندگی کردید؛ گفتند : ما متعلق به نسلی هستیم که؛ وقتی چیزی خراب می شد؛ تعمیرش می کردیم نه تعویضش ...!

مهسا

شانس نام مستعار خداست آنجا که نمی خواهد امضایش پای داده هایش باشد